а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазурен

лазурни
Вид збор: Придавка
Ранг: 29856
1. Што има сина боја, што се однесува на лазур.
Англиски: azure
Примери:
Лазурно небо.
Лазурно море.
2. Што е проѕирен, сјаен, што се однесува на лазура.
Англиски: transparent
Примери:
Лазурно стакло.
Лазурен сјај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК