а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазура

мн. лазури
Вид збор: Именка, женски род
1. Проѕирна боја за премачкување на веќе готова слика.
Албански: lazure
Употреба: Ликовна уметност
2. Воопшто, проѕирна материја со која се премачкуваат различни нешта за да добијат сјај.
Албански: lazure
Примери:
Од жолчката направи лазура за кифличките.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК