а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лази

лазат; лазел; лазејќи
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2565
1. За непроодено дете - оди со помош на рацете и на нозете.
Англиски: crawl Албански: zvarritet
Примери:
Детето лази на подот.
2. За инсект - се движи без летање.
Англиски: creep Албански: insekt zvarritës
Примери:
Мувата лази на масата.
3. Се влече, се движи без брзање.
Англиски: sneak Албански: zvarritet vjedhurazi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Автомобилот пред нас лазеше, а нам ни се брзаше.
4. Предизвикува чувство на скокоткање по телото.
Англиски: creep Албански: rrënqethem
Примери:
Морници ме лазат од помислата.
Сѐ уште огнот му лазеше по кожата.
Изведенки
лазење ср.
глаг. им.