а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазиште

мн. лазишта
Вид збор: Именка, среден род
1. Нива добиена со ископување на шумата.
Употреба: Екологија
Примери:
Рано замина на лазиштето.
2. Место со лазови.
Албански: tokë, fushë pylli