а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазарка

мн. лазарки
Вид збор: Именка, женски род
Девојка што пее и танцува на Лазарова сабота.
Употреба: Народно
Примери:
Лазарките секогаш се наградуваат cо пари.
Изведенки
лазарски прид.
лазарскиот
Пример: лазарска песна
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК