а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лазарет

мн. лазарети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27818
воена полска болница
Англиски: military hospital Француски: lazaret
Употреба: Медицина
Примери:
Во поглавните места ќе се организираат лазарети ако некој се разболи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК