а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лад

мн. ладови
Вид збор: Именка, машки род
1. Дебела сенка или место каде што не се чувствува летната жештина.
Англиски: shadow Албански: hije e thellë
Примери:
Седеше во ладот подалеку од другите и размислуваше.
2. Пријатна студенина, свежина.
Албански: hije
Примери:
Дувна ветер и се почувствува лад.
3. Период од летен ден, наутро или навечер, кога не е многу жешко.
Албански: fllad, hije
Примери:
Вечерта, во ладот, излезе да прошета во паркот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи