а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ладовина

мн. ладовини
Вид збор: Именка, женски род
1. Период од летен ден, наутро или навечер, кога не е многу жешко.
Англиски: freshness Албански: freski
Примери:
Утрото, по ладовина, излезе на прошетка.
2. Дебела сенка или место каде што не се чувствува летната жештина.
Англиски: shadow Албански: hije
Примери:
Седеше во ладовина и чекаше да помине горештината.
Изведенки
ладовинка ж.
мн. ладовинки
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи