а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ладникав

ладникавиот
Вид збор: Придавка
Што не е многу ладен.
Англиски: cool
Примери:
Ладникав дожд.
Изведенки
ладникавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи