а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лади

ладат; ладел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 6444
1. Снижува температура на нешто.
Англиски: cool Албански: ftoh
Примери:
Ја лади лубеницата во реката.
Ветерот нѐ ладеше додека се печевме на жешкото сонце.
2. (се лади) се освежува, се разладува
Англиски: freshen Албански: freskohem, flladitem
Примери:
Децата се ладеа во езерото.
3. (се лади) Се подбива, се потсмева со некого.
Англиски: deride Албански: tallem
Употреба: Преносно значење
Изрази
Си ја лади душата со некого - се забавува, си тера ќеф.
Изведенки
ладење ср.
глаг. им.