а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ладилник

мн. ладилници
Вид збор: Именка, машки род
1. Апарат за домаќинство што служи за чување храна на определени ниски температури.
Англиски: refrigerator Албански: frigorifer
Употреба: Технологија
Примери:
Ладилникот беше празен.
2. Просторија во која се чуваат продукти на ниска температура.
Англиски: refrigerated room Албански: dhomë frigorifer
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Кланица со ладилник.
Изрази
Камион ладилник - возило за превезување продукти што ги одржува на ниска температура.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи