а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лаг

мн. лагови
Вид збор: Именка, машки род
1. Мала шумичка.
Англиски: grove Албански: zabel
Примери:
Срната избега во лагот.
2. Рамнина покрај река.
Албански: rafsh përskaj lumi
FlexiMac
 менување на македонски глаголи