а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лагер

мн. лагери
Вид збор: Именка, машки род
1. Машински дел во кој се врти крајот на оската во определена положба.
Англиски: bearing Германски: Lager Албански: kushinetë
Употреба: Технологија
Примери:
Валчести лагери.
Сачмени лагери.
2. склад, магацин
Англиски: stock Албански: depo
Употреба: Економија
3. Општественополитичко групирање.
Англиски: camp Албански: kamp, kampus
Употреба: Политика
Примери:
Лагер на мирот.
Изрази
Има на лагер - може да се добие, го има во складот.
Социјалистички лагер - Земјите под водство на Советскиот Сојуз.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи