а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавче

Види и: лав (м.)
мн. лавчиња
Вид збор: Именка, среден род
1. лав
Англиски: lion Албански: luan i vogël
Употреба: Деминутив , Зоологија
2. Младо од лав.
Англиски: lion cub Албански: luan klysh
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи