а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

лавроносец

мн. лавроносци
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е награден, што е овенчан cо лавров венец.
Англиски: laureate
Примери:
Тој е овогодишниот лавроносец.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи