а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кљусе

мн. кљусиња
Вид збор: Именка, среден род
истоштен коњ
Англиски: plug Српски: кљусе
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Јаваше на едно кљусе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи