а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куќи

куќат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Обезбедува, снабдува што е потребно за живеење во куќата.
Англиски: house Албански: shtëpi
Примери:
Куќи беден живот.
Не се родил куќа да куќи.
2. (се куќи) Живее во куќа, стопанисува.
Англиски: house Албански: shtëpi
Примери:
Со невестата се куќат како стари домаќини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи