а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куќичка

Види и: куќа (ж.)
мн. куќички
Вид збор: Именка, женски род
куќа
Англиски: small house
Употреба: Деминутив
Примери:
Куќичка во цвеќе со трева околу неа.
Изрази
Своја куќичка - своја слободичка - дома си најслободен да правиш што сакаш.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи