а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куќен

куќниот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на куќа, што е дел од куќа.
Англиски: home Албански: i/e shtëpisë
Примери:
куќна врата
куќен праг
куќни садови
2. Што се однесува на животот во куќата.
Англиски: home Албански: shtëpiak
Примери:
куќен мир
куќен ред
3. домашен
Англиски: domestic Албански: shtëpiak
Изрази
Куќен праг - свој дом.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи