а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куќа

мн. куќи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 89
1. Градба со ѕидови и покрив што служи за живеење.
Англиски: house Албански: shtëpi
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Градат куќа.
Купија нова куќа.
Ја чисти куќата.
2. Тоа што служи како живеалиште.
Примери:
кучешка куќа
3. Род, семејство, домаќинство, родителски дом.
Англиски: home Албански: shtëpi të prindërve
Употреба: Преносно значење
Примери:
Комита куќа не гледа.
Си замина од куќата.
Зедоа невеста од добра куќа.
4. установа, претпријатие, фирма
Англиски: house Албански: firmë
Употреба: Економија , Преносно значење
Примери:
театарска куќа
издавачка куќа
трговска куќа
5. Во селска куќа - просторија во која се наоѓа огништето и каде што се готви.
Англиски: kitchen Албански: kuzhinë
Употреба: Архаизам
Примери:
В куќа се сиреше млекото.
Изрази
Куќи куќа - создава домаќинство.
Јавна куќа - бордел.
Луда куќа - општ хаос, големо безредие.
Вечна куќа - гроб.
Плаче куќа за куќница - домаќинка домот го одржува.
Нема ни куќа ни куќнина - сиромав, незадомен.
Ја дигна/крена куќата на глава - направи хаос дома.
Врти куќа - добар домаќин е.
Своја куќичка - своја слободичка - дома си најслободен да правиш што сакаш.
Изведенки
1. куќаре ср.
мн. куќариња
2. куќарка ж.
мн. куќарки
дем.
3. куќарче ср.
мн. куќарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК