а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутмач

мн. кутмачи
Вид збор: Именка, машки род
Првото млеко од крава направено со јајца.
Употреба: Гастрономија
Примери:
Говедарот чека стелната крава да му се отели за да срка кутмач.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи