а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутлача

Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 55310
Голема лажица, обично за сервирање супа.
Англиски: ladle Српски: кутљача
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
Примери:
Пионерот имаше в рака тенџере по кое чукаше со кутлача.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК