а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутија

мн. кутии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1257
1. Предмет во облик на сандаче со капак со различна намена.
Англиски: box Турски: kutu Албански: kuti
Примери:
Резбана кутија.
Кутија cо бонбони.
Кутија за чевли.
Гласачка кутија.
2. табакера
Англиски: box Албански: tabakerë, kuti cigaresh
Примери:
Си купи сребрена кутија за цигари.
Изрази
Црна кутија - апарат во авион што ги снима и ги чува од уништување информациите за текот на летот.
Изведенки
1. кутијка ж.
мн. кутијки
дем. и хип.
2. кутиче ср.
мн. кутичиња
дем. и хип.