а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутинач

мн. кутиначи
Вид збор: Именка, машки род
Кај пушка, пиштол - чкрапец за пукање.
Англиски: trigger
Употреба: Разговорно
Примери:
Го притисна кутиначот и пукна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи