а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутел

мн. кутли
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17683
1. Длабок дрвен сад со дршка.
Англиски: ladle Албански: kupec druri, enë druri
2. Мерка за зрнеста храна.
Примери:
Истреби кутел царевка.
Побара кутел жито.
3. Шевот на долниот спој на двете ногавици од панталоните.
Примери:
Ги скина панталоните на кутелот.