а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кутар

кутри
Вид збор: Придавка
Ранг: 879
Што е за жалење, сиромав, несреќен.
Англиски: wretched, pitiable
Примери:
За спомен на две кутри души!
О, кутра јас!
кутри затвореници, кутро дете