а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кус

куси
Вид збор: Придавка
1. краток
Англиски: short Албански: i shkurtë
Примери:
куси ракави
куса прошетка
кус одговор
кус разговор
2. Што е низок, што е мал по раст.
Англиски: short Албански: i shkurtë
Примери:
кусо петле
кус врабец
кусо магаре
3. Што е без опаш.
Англиски: short Албански: pa bisht
Примери:
куса мачка
кусото куче
Изрази
Кус во умот - недоволно паметен, слабоумен.
Го качи на кусо магаре - искара, казни некого.
Влече кусо-долго - на ждрепка одлучува.
Изведенки
кусичок прид.
кусичкиот
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи