а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кус

мн. кусови
Вид збор: Именка, машки род
1. Големо парче месо.
Англиски: slab Албански: copë e madhe mishi
Употреба: Гастрономија
Примери:
Ги растовараа големите кусови сланина.
Донесе богат кус месо.
2. бут
Англиски: leg Албански: tul
Употреба: Дијалектен збор , Гастрономија
3. (едн. обично член.) Народен назив за месецот февруари.
Англиски: february Албански: shkurt
FlexiMac
 менување на македонски глаголи