а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусур

мн. кусури
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8124
1. Остаток од пари што треба да се вратат при плаќање.
Англиски: change Турски: küsur Албански: kusur
Употреба: Разговорно
Примери:
Кусурот од парите не го враќаше дома.
Платија и кусур не зедоа.
2. Тоа што е над определена мера.
Англиски: over Албански: kusur
Употреба: Разговорно
Примери:
Поминаа дваесет и кусур години.
3. мана, недостаток
Англиски: fault Турски: kusur Албански: zë për të madhe
Употреба: Разговорно
Примери:
Снаата има триста кусури.
Не му фаќам кусур.
Изрази
Фаќа кусур (некому) - наоѓа мана, забележува.