а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусурлија

мн. кусурлии
Вид збор: Придавка
1. (немен. по род) Што има некаков недостаток, мана.
Англиски: flawed
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
Иако кусурлија, повеќе работеше од другите.
2. Што лесно се навредува.
Англиски: offensive
Употреба: Разговорно
Примери:
Овие кусурлииве триста маани ќе ти измислат.
Кусурлијата пак се навреди.