а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кустос

мн. кустоси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14983
Лице со академско образование што уредува и чува некаква збирка, обично во музеј.
Англиски: curator
Употреба: Уметност
Примери:
Кустосот ни ги покажуваше експонатите во музејот.
Изведенки
кустоски прид.
кустоска
Пример: кустоска кариера