а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусоумен

кусоумниот
Вид збор: Придавка
недоволно паметен
Англиски: mentally deficient
Примери:
Кусоумниот Петар дури сега го заклучи она, коешто ние уште од поодамна го знаеме за него.
Изведенки
кусоумност ж.