а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусоглед

кусогледиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 27809
1. Што не гледа добро во далечина.
Англиски: shortsighted
Употреба: Медицина
2. Што нема способност да го предвидува текот на работите.
Англиски: shortsighted
Употреба: Преносно значење
Изведенки
кусогледо прил.
Пример: Кусогледо затрепка со очите џарејќи се во присутните.