а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусогледост

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49981
1. Особина на тој што гледа добро од близу, тоа што е близу, а слабо го гледа тоа што е далеку.
Англиски: shortsightedness Албански: shkurtpamësi
Употреба: Медицина
2. Што не ги гледа работите однапред, пред да се случат, што не предвидува како ќе се одвива некој настан.
Англиски: nearsightedness Албански: shkurtpamësi
Употреба: Преносно значење