а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кускуле

мн. кускулиња
Вид збор: Именка, машки род
Тој што е со мал раст.
Англиски: shortie
Употреба: Иронично , Пејоратив
Примери:
Се омажила за кускуле.
Ќе те истепам бре, кускуле!
FlexiMac
 менување на македонски глаголи