а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кускулест

кускулестиот
Вид збор: Придавка
Што е малечок, ситен по раст.
Англиски: short
Примери:
кускулесто дете
FlexiMac
 менување на македонски глаголи