а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кусе

мн. кусиња
Вид збор: Именка, среден род
1. Куче без опашка.
Албански: qen pa bisht
Примери:
Лае кусето по сите.
2. Човек со мал раст.
Англиски: dwarf Албански: xhuxh, shkurtabiq
Примери:
Она кусето му е зет.
3. ждреб
Англиски: lot Албански: short
Употреба: Разговорно
Примери:
Ќе влечеме кусе.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи