а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

кур

мн. курови
Вид збор: Именка, машки род
машки полов орган
Англиски: penis Албански: kar
Употреба: Анатомија , Вулгарно
Изведенки
куров прид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи