а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куршум

мн. куршуми
Вид збор: Именка, машки род
Зрно за пукањe од пушка, пиштол и сл.
Англиски: bullet Турски: kurşun
Примери:
Загина од куршум.
Ја наполни пушката со куршуми.
Изрази
Летна како куршум - избега многу брзо.
Со еден куршум два зајака - наеднаш, cо ист труд заврши две работи.
Изведенки
куршумче ср.
мн. куршумчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи