а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куршумлија

мн. куршумлии
Вид збор: Придавка
1. (немен. по род) Покриен со олово, оловен.
Англиски: leaden
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
кула куршумлија
2. (немен. по род) куршумен
Примери:
рана куршумлија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК