а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куршлус

мн. куршлуси
Вид збор: Именка, машки род
1. Прекин на електричната струја во електричната мрежа поради непосреден допир на жиците.
Англиски: short circuit Германски: Kurzschluss Албански: kurcshlus, ndërpreje e rrymës elektrike
Употреба: Технологија
2. (само едн.) несогласување, расправија
Англиски: brawl Германски: Kurzschluss Албански: grindje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Изби куршлус меѓу директорот и правникот во фирмата.
Изведенки
курцшлус м.
мн. куршлуси
Пример: Па каде е курцшлусот?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи