а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куртули

куртулат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7123
1. Спаси, најде спас.
Англиски: rescue Турски: kurtulmak Албански: shpëtoj, kurtalis
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги куртули парите од пожарот.
Од тешко да не куртулиш!
Од едни куртули, на други нагази.
2. (се куртули) се спаси
Англиски: save Албански: shpëtoj, kurtalis
Примери:
Се куртули од маките.
Изведенки
1. куртулува несв.
куртулуваат
2. куртулување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК