а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куртоазија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Учтивост, убаво однесување што одговара на утврдените правила и обичаи.
Англиски: courtesy
Примери:
Ја поздрави од куртоазија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи