а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куртоазен

куртоазниот
Вид збор: Придавка
Што се прави од куртоазија.
Англиски: courteous
Примери:
куртоазна посета
куртоазни одноcи
Изведенки
куртуазно прил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи