а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

куртизана

мн. куртизани
Вид збор: Именка, женски род
Жена cо лесен морал што cе движи во високото општество.
Англиски: courtesan
Примери:
Како куртизани поминуваат голем дел од времето во друштво на мажи.
Изведенки
куртизанка ж.
мн. куртизанки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи