а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курсор

курсорот
Вид збор: Именка, машки род
Подвижен индикатор на екран со кој се посочува објектот што треба да се активира по следното притискање на тастерот на глувчето.
Англиски: cursor Албански: kursor
Употреба: Информатика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи