а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курсист

мн. курсисти
Вид збор: Именка, машки род
Слушател на некој курс.
Употреба: Образование
Примери:
Курсистите беа сместени во интернат.
Изведенки
курсистка ж.
мн. курсистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи