а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курназ

Вид збор: Придавка
Ранг: 47109
итар, препреден
Англиски: sly Турски: kurnaz
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
курназ жена
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК