а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курназ

мн. курнази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 18550
дрзок, надмен, надуен, итар човек
Англиски: smartass Турски: kurnaz
Употреба: Разговорно
Примери:
Истрга курназот многу жито од селаните.
Сега знаеш што ми прави тој курназ!
Изрази
(ирон.) Курназ - будала - што се прави недоветен а всушност е многу паметен.
Изведенки
курназлук м.
мн. курназлуци
Пример: Курназлукот е нашата најважна карактеристика.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК