а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

курија

мн. курии
Вид збор: Именка, женски род
1. Назив на групите на кои се делеле патрициите во стариот Рим.
Латински: Curia Англиски: Curia Албански: kuri, grupe të patricjeve në Romën e vjetër
Употреба: Историја
2. Зградата на сенатот во стариот Рим.
Англиски: Curia Албански: kurie, ndërtesa e senatit në Romën e vjetër
Употреба: Историја
3. Врховен управен орган на папската власт.
Употреба: Религија
4. Изборни групи во некои изборни системи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи